Údolím Tiché Orlice

21.11.2007 | Category: Pěší turistika

Výlet svojí délkou (2 dny) vhodný především na víkend.

1. den: nejlépe je začít dopoledne v Rokytnici. Prvním cílem bude Panské pole, na které se lze dostat po modré a dále po silnici směrem na Bartošovice. Cestou minete bývalou školu, dnes penzion. Na Panském poli silnici změňte za pohodlnou lesní cestu, bývalou poutní cestu z Rokytnice do Neratova, která Vás po okraji přírodní rezervace Černý důl dovede nejdříve na dolní konec Hadince (před ním po levé straně odbočka ke kapli sv. Anny, jenž dříve stávala na Anenském vrchu), dále pak přes Vysoký Kořen s dalekými výhledy do Neratova. Neratovský poutní kostel z let 1723 – 33 vévodí celému údolí, rozhodně si jeho návštěvu nenechte ujít. Po druhé světové válce vyhořel a i když se hned začalo s opravou, kostel dostal provizorní střechu z lepenky, situace po druhé světové válce a po roce 1948 církevním památkám nepřála a chrám začal pomalu chátrat. V roce 1956 byly práce na opravě zastaveny pro nedostatek peněz. Dílo zkázy pak završil propad promáčených kleneb. Na počátku 90. let zbývaly jen obvodové zdi. Situace se změnila teprve po roce 1989 – kostel byl konečně zapsán na seznam státních kulturních památek a začaly práce na jeho záchranu. První pouť po desítkách let se konala 15. srpna 1990. Její účastníci se k bohoslužbě shromáždili ještě před kostelem, o rok později se už pouť konala uvnitř uklizeného chrámu. V roce 2007 bylo dokončeno opětovné zastřešení chrámu.
Jak Neratov vypadal před válkou můžete vidět na dobových fotografiích, které mají ve výčepu v hotelu Lilie, který je pod kostelem u silnice. Ta se klikatí již oním slibovaným údolím Divoké Orlice a zavede Vás postupně přes Podlesí, kolem chaty Orlice, přes Novou Ves a Černou Vodu do Orlického Záhoří, resp. do Kunštátu. Je to příjemná procházka údolím, asi 12 km dlouhá.
V Kunštátu, kam dojdete navečer, je možné povečeřet v hotelu se stejnojmenným názvem – Kunštát. Přespat lze na loukách za Kunštátem. V případě nepřízně počasí se lze ubytovat v hotelu. (celkem 25 km)

2. den: pokud jste vyrazili o víkendu, máte na výběr ze dvou možností. Bud’ můžete pokračovat dále do Deštného, nebo se svézt autobusem ze Záhoří zpět do Rokytnice, který jezdí právě jen o víkendech. At’ už zvolíte jakoukoliv variantu, vydejte se ráno po silnici směrem na Bedřichovku a dále do Trčkova. Určitě to stojí za to. V Trčkově se pak musíte rozhodnout – bud’ budete pokračovat dále po žluté na Šerlich a pak do Deštného (z Trčkova to lze vzít také po modré přes Luisino Údolí), odkud se autobusy dostanete zpět do civilizace, nebo se vrátíte zpět do Záhoří a autobusem do Rokytnice. ( Záhoří – Trčkov cca 4 km, ze Záhoří do Deštného 10 km ). Raději si však spoje předem zkontrolujte.

zdroj: www.orlickehory.net /upraveno

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.